2016 MnIAAA AWARDS & RECOGNITIONS

2016 Regional Activity Administrators of the Year

CLASS A

Region 1A - Doug Vaith, Lake City

Region 2A - Jeff Visenor, Jordan

Region 3A - Tim Knapper, Yellow Medicine East

Region 4A - Nick Rathmann, Blake

Region 5A - Dave Schroeder, Maple Lake

Region 6A - Mark Ekren, Morris Area

Region 7A - Scott Ross,  Two Harbors

Region 8A - Terry Ogorek, Kittson Central

 

Class AA

Region 1AA - Ken Hubert, Faribault

Region 2AA - Mike Lindquist, Delano

Region 3AA - Sandra Setter Larson, Eagan

Region 4AA - Treacy Funk, St. Paul Central

Region 5AA - Dan Roff, Fridley

Region 6AA - Troy Stein, Edina

Region 7AA - Tom Lenarz, Cloquet

Region 8AA - Gary Schuler, Regus Falls

Retiring Athletic/Activity Administrators

Ken Hubert, Fairbault High School 

Nancy Galligan, Highland Park High School 

Gary Gauffin, Mora High School

Tom Johnson, Hastings High School

Dave Schroeder, Maple Lake High School

Gary Schuler, Fergus Falls High School

Jerry Westphal, Milaca High School

 

Distinguished Alumni

Cindy Haugejorde, New London-Spicer High School

Denise “Olson” Holm, Duluth East High School

Bob Karn, St. Cloud Cathedral High School

Phil Vercota, Duluth East High School

 

MnIAAA Student Athlete Scholarships

Alex Borchardt, Le Sueur-Henderson High School

Katie Moynihan, Apple Valley High

 

Nat'l High School Federation State Award of Merit

Jaime Sherwood, Wayzata (PLAY VIDEO)

MnIAAA Hall of Fame

Glen Hasselberg, Staples-Motley (PLAY VIDEO)

Wayne Huffman, Belgrade-Brooten-Elrosa (PLAY VIDEO)

Scott Larson, Apple Valley (PLAY VIDEO)

 

Paul Krueger Class A Athletic/Activity Administrators of the Year

Dave Schroeder, Maple Lake (PLAY VIDEO)

 

Pete Veldman Class AA Athletic/Activity Administrators of the Year

Ken Hubert, Faribault (PLAY VIDEO)

 

Click on the names above to view the respective award videos

or visit the MnIAAA YouTube Channel to view all of the videos!

2016 Mini-Conference Presentation Documents

“Recruiting and Retaining the Non-Teacher Coach”

Presenter: Rich Dippel, St. Croix Prep.

Moderator: Josh Thurow, Minnehaha Academy

Powerpoint

 

“6 Peak Performance Principles for Coaches”

Presenter: Dr. Cindra Kampho, MSU – Mankato

Moderator: Brian Fell, Mankato West

Powerpoint

 

“Lessons Learned from Athletes’ Best and Worst Experience in High School Sports"

Presenter: Troy Urdahl, St. Anthony Village

Moderator: Joel Baumgarten, Rocori

PDF | PDF | PDF | PDF

 

“Bring Why We Play to Your School”

Presenter: Matt Percival, Eastview, and

Pete Buesgens, Apple Valley

Moderator: Joel Baumgarten, Rocori

PDF

 

“Community Fitness Centers in Your School”

Presenter: Matt Dickhausen, Paynesville CE Director

Moderator: Mark Ekren, Morris Area-CA

PDF

 

"Project Brain Safe"

Presenters: Tom Jensen & Karla Fleming

Moderator: Emmett Keenan

PowerPoint | Word | Word

 

"Survey Date & Mentoring"

Presenters: Tom Jensen and Karla Fleming, St. Cloud

Moderator: John Ross, Sartell

Powerpoint

 

“Recruiting and Retaining Women Coaches”

Presenter: Dr. Nicole LaVoi, U of Minnesota

Moderator: Andrea Swanberg, St. Cloud Tech

PDF

 

"Corporate Sponsorships for the Small School”

Presenters: Brett Schmidt, Hawley and Pat Anderson,  

   West Central Area

Moderator: Marc Helmrichs, Pequot Lakes

Powerpoint

© 1951 - 2020 Minnesota Interscholastic Activities Administrators Association  |  All Rights Reserved